Fina resultat för Molkom Judoklubb

 20101107
Ida Eriksson, Chatrine Qvick, Linn Jonsson, Isabelle Skoglund, Frida Olsson-Granlund, Pontus Barse, Elin Broström och Henrik Larsen från Molkom JK placerade sig i topp i helgens judotävling Outkumpu Cup i Sporthallen.

Här är resultatlistan från Outokumpu Cup, Västcup 4
Deltagare från Molkom JK i fet stil
PU13 -34kg
1 Jesper Larsson Vänersborgs JK
2 Tobias Lundman Bålsta JK
3 David Andersson Forshaga JK
PU13 -38kg
1 Linus Skoglund Karlstads JK
2 Sebastian Bredenberg IK Södra
3 Daniel Andersson IK Södra
PU13 -42kg
1 Johan Fredström Stockholms JK
2 Marlon Salojensaari Trollhättans JK
3 Rasmus Eriksson Vänersborgs JK
3 Felix Blomqvist Bålsta JK
PU13 -46kg
1 Noel Lagnelius Borlänge JK
2 Daniel Sjöblom Borlänge JK
3 Mahdi Faiz Kasami Göteborgs JK
3 Björn Wretling Karlstads JK
PU13 -55kg
1 Jonathan Ax-Gustavsson SPIF
2 Tim Nylander Göteborgs JK
3 Djingis Johansson Stockholms JK
FU13 -40kg
1 Ida Eriksson Molkom JK
2 Sandra Lundqvist IK Södra
3 Chatrine Qvick Molkom JK
FU13 +44kg
1 Linn Jonsson Molkom JK
2 Emma Persson Frövi JK
3 Mathilda Eriksson Frövi JK
PU15 -38kg
1 Johan-Fredrik Heffermehl Ippon Judoklubb (NOR)
2 Sebastian Bredenberg IK Södra
3 Linus Skoglund Karlstads JK
PU15 -42kg
1 Johan Nordström IK Södra
2 Joar Mellström Stockholms JK
3 Felix Blomqvist Bålsta JK
PU15 -46kg
1 Lukas Andersson Vänersborgs JK
2 Ben Allen Vale JC (GBR)
3 Charles Widen Kristinehamns JK
PU15 -50kg
1 Linus Wiik Bålsta JK
2 Edvin Schönberg Göteborgs JK
3 Jonathan Stenvall Stockholms JK
PU15 -55kg
1 Nicolai Johnsen Ippon Judoklubb (NOR)
2 Alexander Maatong Trollhättans JK
3 Fredrik Sjöblom Borlänge JK
PU15 +55kg
1 Marcus Enström Karlstads JK
2 Eric Alsgaard Ippon Judklubb (NOR)
3 Tex Nylander Frövi JK
3 Petter Austad Ippon Judoklubb (NOR)
FU15 -40kg
1 Ida Eriksson Molkom JK
2 Chatrine Qvick Molkom JK
3 Hanna Härnvall IK Södra
FU15 -48kg
1 Linn Jonsson Molkom JK
2 Mathilda Eriksson Frövi JK
3 Johanna Lindberg Karlstads JK
FU15 -52kg
1 Linnea Ekberg Kristinehamns JK
2 Holly Newton Vale JC (GBR)
3 Klara Mattson IK Södra
FU15 -57kg
1 Cecilie Bolander Ippon Judoklubb (NOR)
2 Elin Härnvall IK Södra
3 Isabelle Skoglund Molkom JK
FU15 +57kg
1 Frida Olsson-Granlund Molkom JK
2 Maria Kuzmin Karlstads JK
3 Felicia Esphelund Stockholms JK
PU17 -46kg
1 Victor Skoglund Karlstads JK
2 Johan Nordström IK Södra
3 Joar Mellström Stockholms JK
3 Ben Allen Vale JC (GBR)
PU17 -55kg
1 Alex Borghesi Lindome Jk
2 Nicolai Johnsen Ippon Judoklubb (NOR)
3 Sahand Shokohi Göteborgs JK
PU17 -60kg
1 Hamond Shokohi Göteborgs JK
2 Noah Aggerborn Göteborgs JK
3 Andreas Lindqvist Frövi JK
3 Erik Alsgaard Ippon Judoklubb (NOR)
PU17 +66kg
1 Emil Mattson Ik Södra
2 Anton Wiberg Ljusdals JK
3 Martin Nilsson Karlstads JK
3 Pontus Barse Molkom JK
FU17 -52kg
1 Lena Myklebust Ippon Judoklubb (NOR)
2 Linnea Ekberg Kristinehamns JK
3 Klara Mattson IK Södra
FU17 -57kg
1 Cecilie Bolander Ippon Judoklubb (NOR)
2 Sofia Blom Landvetter
3 Linnéa Johansson Lilla Edets JK
FU17 -63kg
1 Elin Broström Molkom JK
2 Ebba Glaas Ljusdals JK
3 Lina Matérne Frövi JK
3 Karin Holmberg Lindome JK
HU20 -60kg
1 Andreas Lindqvist Frövi JK
2 Hamon Shokohi Göteborgs JK
3 Sahand Shokohi Göteborgs JK
3 Carl Malmqvist Tyresö JK
HU20 -66kg
1 Aziz Ismailov Storfors JK
2 Jonas Claesson Alingsås JK
3 Emil Christensen Judoklubben Budo
HU20 -73kg
1 Frederik Gourlay Uvesten Kristinehamns JK
2 Christian Borghesi Lindome JK
3 Joakim Norman IK Södra
3 Andreas Björner Landvetter JK
HU20 -81 kg
1 Olle Mattson IK Södra
2 Fredrik Dahl Alingsås JK
3 Emil Mattson IK Södra
Damer-57kg
1 Jennifer Gourlay Uvesten Kristinehamns JK
2 Linnéa Johansson Lilla Edets JK
3 Cecilia Andersson Landvetter
Damer-63kg
1 Lina Matérne Frövi JK
2 Karin Holmberg Lindome JK
3 Christina Gustafson Judo Arvika
Herrar -66kg
1 Christoffer Malmqvist Tyresö JK
2 Max Ziegler Trollhättans JK
3 Carl Malmqvist Tyresö JK
3 Aziz Ismailov Storfors JK
Herrar -73kg
1 Christian Borghesi Lindome JK
2 Frederik Gourlay Uvesten Kristinehamns JK
3 Patrik Gardsjö Kristinehamns JK
3 David Haraldsson Örebro Judo
Herrar -81kg
1 Fredrik Dahl Alingsås JK
2 Eric Wikberg Örebro Judo
3 Dennis Norén Judoklubben Budo
3 Henrik Larsen Molkom JK
Herrar +81kg
1 Calle Rundström Trollhättans JK
2 Johan Bernholm Karlstads JK
3 Jan-Åke Wilhelmsson Skara JK




Skriv en kommentar...

  • Manchester magasin är ute

    Här kommer vår slutprodukt i form av ett magasin om den engelska industristaden Manchester. God läsning och tack för detta år! 

    // redaktionen och chefredaktör Ina Sollander 

     

    Här är länken till magasinet

  • Wenkler vill spetsa truppen

    I och med Örnens seger går laget upp till division 3. Nu tittar Kent Wenkler tillbaka på en bra säsong.
    – En fullt godkänd säsong, säger en märkbart lättad Kent.
    Samtidigt är Molkomslaget i full gång med förberedelserna inför nästa säsong.

  • Örnen till division 3
    Örnens segerlycka gick inte att ta miste på.

    Örnen till division 3

    Örnen besegrade Hultsberg IBK med 10-5. I och med det är avancemanget till division 3 klart.
    – Så jävla gôtt! Vi är så värda det här, säger fyramålsskytten Pontus Johansson.

  • Reportage: Molkoms Judoklubb

    Ett reportage om den välrenomerade Molkoms Judoklubb.

    Detta reportage kan ni läsa som en PDF fil HÄR